Próbálkozások és kudarcok:   Hogyan tartsuk meg mégis a motivációnkat?

2024.09.27

A frusztráltság és kimerültség érzései mindannyiunk számára ismerősek lehetnek, különösen akkor, amikor az élet különböző területein próbálkozunk, de nem érünk el azonnali sikereket. Ezek az érzések különösen erőteljesek lehetnek a párkapcsolatunkban, az életvezetésben (akár céljainkkal kapcsolatban) és a munkahelyünkön, ahol a személyes és érzelmi befektetések igen magasak.

A frusztráltság gyakran abból fakad, hogy az elvárásaink és a valóság között nagy a szakadék. Amikor valamiért keményen dolgozunk, de nem látjuk az eredményeket, könnyen érezhetjük magunkat csalódottnak és tehetetlennek; ez a frusztráció idővel kimerültséghez vezethet, mivel az állandó stressz és a folyamatos próbálkozások valóban kimerítik az érzelmi és fizikai tartalékainkat. Stresszkezelésünknek is különböző szintjei vannak, ami igenis tanulható- fejleszthető.

S mii a helyzet makró szinten?

A párkapcsolatokban a frusztráltság és kimerültség különösen romboló lehet, ha egy adott kapcsolatban az egyik vagy mindkét fél úgy érzi, hogy az erőfeszítései nem hoznak eredményt- vagy az általunk vélt/várt elismerést - az könnyen konfliktusokhoz és elhidegüléshez vezethet. Fontos, hogy a partnerek kommunikáljanak egymással, és megosszák érzéseiket és elvárásaikat, hiszen senki sem születik a gondolatolvasás képességével. A nyílt kommunikáció segíthet abban, hogy megértsük egymás nézőpontját, és közösen találjunk megoldásokat a problémákra. Azonban a kommunkáció mellett kulcsfontosságú a megértés, értő figyelem a másik irányból.

Az életvezetés terén (azaz mindennapjaink tengerében) a  kimerültség szintén gyakori jelenség lehet, s bármennyire banális erről bizony az "őszi fáradtság/az időjárás" is nagyban befolyásolja hangulatunkat. Az emberek gyakran érzik úgy, hogy az életük irányítása kicsúszik a kezükből, különösen akkor, ha több fronton is próbálnak helytállni, de nem minden területen sikerül. A munka, a család, a barátok és a személyes célok közötti egyensúly megtalálása nem könnyű feladat, és gyakran vezethet kimerültséghez, kiégéshez , esetleg hosszan tartó demotivált érzéshullám ragadhat el minket.

Az egyik legfontosabb lépés a frusztráltság és kimerültség kezelésében az önreflexió. Fontos, hogy időt szánjunk arra, hogy átgondoljuk, mi okozza ezeket az érzéseket, és hogyan tudnánk változtatni a helyzeten. Az önreflexió segíthet abban, hogy felismerjük a problémák gyökerét, és konkrét lépéseket tegyünk a megoldásuk érdekében. Nagyon sokan kiírják magukból, amolyan napló formában - segít kivülről/felülről tekinteni érzéseinkre. A coaching itt is hasznos eszközökkel tud rávilágítani az adott problémakör "csoportosítására" - abból a szemszögből - hogy az mennyire fontos , mennyire súlyozott és aktuális valamint mi az amin tudunk változtatni és hogyan.

Mindemellett, hiszem... hogy az ősznek megvan az a szépsége, ha nem a betonon lépkedünk a pocsolyába, hanem egy csodás erdei/parkbeli sétán ropognak a lábunk alatt a színes falevelek - ki tud mozdítani , segít fellélegezni az aktuális gondokból. Ha nem is oldja meg, talán segíthet új gondolatokat/megoldásokat adni a kezedbe -amit a szokásos "szürke" környezet nem generál.